Skip to content ↓

Our Staff Team

Isebrook has a fabulous staff team with a wide range of specialist skills, knowledge and experience.

STAFF MEMBER Role/Responsibility
Ruth Abrahams Teacher - Post 16
Sue Andrews Teaching Assistant – Braillist
Amy Almond Teaching Assistant  
Vicki Barre Supply Teacher
Maddie Bailey Teaching Assistant
Chris Bannister Inclusion Coordinator
Linda Bedford SEN Administrator
Dawn Benham Cover Supervisor
Charlotte Bodicoat Teacher
Sharon Bogle Teaching Assistant
Ross Brown Teaching Assistant
Lindsey Burch Teacher – Food Technology
Ian Carter Cover Supervisor
Sian Cartwright Teaching Assistant
Sally Chamberlain Admin Assistant – Student Records
Shaun Chivers Science Technician
Phil Coe Driver /Maintenance/Site
Charlotte Copperwheat Social Communication & Language Associate
Siobhan Daly Teaching Assistant
Teresa Denton Teacher – Maths
Andrea Dodd Teaching Assistant  
Sarah Douglas Assistant Welfare Lead
Claire Dowsett Teaching Assistant
Ellie Edwards PA to Headteacher & SLT Team
Julie Fellows (SLT) Assistant Headteacher:  Curriculum Leader – Investigate & Explore (Maths, Science, Computing & Digital Literacy)
Teacher - Maths
Krisztina Fekete Teaching Assistant
Bernie Fleck Pastoral Support Assistant
Agnes Folga Teaching Assistant
Hazel Frostwick (MLT) Middle Leader:  Curriculum Leader – Language, Literacy & Communication (English, Literacy across the Curriculum, Communication)
  Teacher - English
Damien Ginns Teaching Assistant
Natalie Glasspool Teaching Assistant
Sarah Gourlay Teaching - Subject Teacher  (Science)
Gietta Gueli Teaching Assistant
Chris Hall Teaching Assistant
Tracy Hall (SLT) Deputy Headteacher – Pastoral & Inclusion:  BFL, Student Attendance, Student Voice, Family Engagement, SEN
Jazon Hawthorn Site Supervisor (Premises, Facilities, Maintenance)
Karen Hawthorn Teaching Assistant
Matt Hunt PE Teacher
Hayley Ilsley Key Stage 4 Leader
Gareth Ivett (SLT) Asistant Headteaacher - Movement & Creative Expression (PE, LOtC, Music, Art, Drama)
Teacher - PE
Deromi Jessiman Teaching Assistant
Amy Johnson Teaching Assistant
Manpreet Kaur Teaching Assistant
Kevin Latham Headteacher
Karl Lawson Learning Mentor
Karen Lees Teaching Assistant
Viv Leonard Occupational Therapist
Gail Lewis (MLT) Middle Leader:  SEND Co-ordinator
Annual Reviews, Transition Programmes, SEN Development
Lucy Lewis Teaching Assistant
Sam Loasby Teaching Assistant
Sarah Lowe Senior Transition Associate
Jack Marlow Teacher – Media & Music
Angelina McBride Teaching Assistant
Dave McGrath Teaching Assistant
Jilly McIntyre Teacher – Class
Julie Maber Admin Assistant – Finance
Vanessa Munro Teacher – ICT
Alison Oram Teacher – Class (Junior Leadership Team & Mental Health Awareness)
Suzy Payne Teaching Assistant
Karin Peters Teaching Assistant
Jenna Priest Teacher
Nichola Ranaghan Teaching Assistant
Molly Robinson Teaching Assistant
Vanessa Ross Teaching Assistant
Jess Shaw Teacher – Class
Angie Shiells Teaching Assistant
Luke Shorter Therapy Assistant
Rhea Siddall Teaching Assistant
Vince Simmons Teacher – Horticulture
Claire Mutemasango Teaching Assistant
Carys Stanton Teaching Assistant
Becci Smith Communication Support Worker
Carly Smith Teaching Assistant
Sara Stefaniak-Stycznska Teaching Assistant
Ingrid Stewart Teaching Assistant
Cletos Tadzungaira Teacher – Craft, Design & Technology
Louise Tan Family Support Advisor & After School Co-ordinator
Debbie Taylor Teaching Assistant
Sharon Taylor Pastoral Welfare Manager
Denise Tenney Teaching Assistant
Clayre Thorne Teaching Assistant
Johnny Toader Teaching Assistant
Lynne Tolton Learning Mentor
Mel Toon Teaching Assistant
Sadie Toon Teaching Class 
Sharon Traynor Receptionist – General Administration
Stella Tong Supply Teacher
Lucy Walpole Teaching Assistant
Shelley Ward Teacher – Class
Leah White Communication Support Worker
James Whitehouse IT Technician
Pete Wilson Assistant Site Supervisor
Karen Wood Teaching Assistant
Louise Worts Teacher